Nici chirurgiczne i ich rodzaje.

2020-07-21

W praktyce klinicznej wykorzystywane są różne nici chirurgiczne. Ich dobór jest zależny od wielu czynników, takich jak rozległość rany, typ rany, występowanie zakażenia, rodzaj tkanki szytej czy też stopień ukrwienia. Jakie są rodzaj główne nici?

Wchłanialne oraz niewchłanialne

Stosowane nici chirurgiczne https://lines.com.pl/oferta/dzial-medyczny/chirurgia-blok-operacyjny-anestezjologia/nici-chirurgiczne/ klasyfikowane mogą być na wiele sposobów. Możemy wyróżnić nici niewchłanialne, wchłanialne, syntetyczne, naturalne, wielowłóknowe oraz jednowłóknowe. Jeśli chodzi o nici chirurgiczne to najpopularniejsze są szwy wchłanialne. Są one zrobione z naturalnych surowców lub też z surowców syntetycznych. Wchłanianie się nici chirurgicznych zachodzi w procesie tak zwanej hydrolizy lub też pod wpływem enzymów oraz trwa średnio od dwóch czy też trzech miesięcy. Nici wchłanialne są polecane w takich dziedzinach chirurgii, które wymagają odpowiedniego efektu estetycznego, a także w kosmetologii, gdzie sam czas podtrzymywania konieczny do wygojenia się nie jest za długi.

W przypadku nieci naturalnych wchłanialnych surowcem najpopularniejszym jest katgut, a więc włókno, które wytwarzane jest w kozich bądź też baranich jelit.

Oczywiście o tym, które nici chirurgiczne zostaną zastosowane jest zależne bezpośrednio od lekarza. Mają oni doświadczenie w podejmowaniu tego rodzaju decyzji. Co jak co, ale na pewno decyzja okaże się strzałem w dziesiątkę i rana będzie goiła się niezmiernie szybko i bez żadnych komplikacji. Szwy odgrywają tutaj niezmiernie ważną rolę. Co do tego nie mamy żadnych wątpliwości.