Karol Paszkiewicz

Karol Paszkiewicz (21.01.1938 - 2.08.2006) trener, nauczyciel, dyrektor. Urodził się w Osieku nad Notecią. Ojciec Franciszek, matka Wiktoria z domu Kończal. W latach 1945-1952 uczył się w Szkole Podstawowej w Osieku. Następnie kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Nakle. Ukończył je w 1957 roku. Rok później w 1958 został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej. W latach 1960-1962 podnosił swoje kwalifikacje w Studium Nauczycielskim w Bydgoszczy. Pracę zawodową, jako nauczyciel wychowania fizycznego, rozpoczął w 1962 roku w Szkole Podstawowej nr 30 w Bydgoszczy.
Rok 1963 przyniósł pomyślność w sferze prywatnej, gdyż w tym roku Karol Paszkiewicz zawarł związek małżeński z panią Krystyną Manią – wykwalifikowaną zawodową pielęgniarką.
Pan Karol poznał swoja żonę w szpitalu na oddziale chirurgii dziecięcej. Jeden z zawodników, podczas treningu uległ kontuzji. Pan Paszkiewicz pojechał z chłopcem do szpitala. Dyżur pełniła wówczas pani Krystyna (późniejsza żona), która z ogromna troską zajęła się kontuzjowanym. W ramach wdzięczności pan Karol zaprosił pielęgniarkę na kawę. I tak zaczęła się ta znajomość …Owocem tego wspaniałego związku jest syn Rafał.
W roku 1972 ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Bydgoszczy, a w 1974 roku Akademię Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Podnosił swoje kwalifikacje podczas studiów podyplomowych z zarządzania, które ukończył w 1975 roku.
W 1977 trafił do Szkoły Podstawowej nr 15 w Bydgoszczy, gdzie pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego. 1 września 1984 roku pan Karol został powołany na stanowisko wice dyrektora do spraw sportu w tejże placówce. Pan dyrektor od dziecka interesował się sportem. Swoją karierę sportową rozpoczął w LZS Osiek, trenując gimnastykę sportową. Będąc w wojsku, szczęśliwie  trafił do kompanii sportowej.
Karol Paszkiewicz był jednym z inicjatorów zawodów sportowych pod nazwą „Biały Miś”, które odbywały się pod patronatem czasopisma „Dziennik Wieczorny”. Współpracował z Wojskowym Klubem Sportowym „Zawisza”,  gdzie był trenerem. Pod jego czujnym okiem trenował m. in. multimedalista Andrzej Szajna. Panu Paszkiewiczowi zawdzięczamy utworzenie w naszej szkole klas sportowych, począwszy od gimnastyki sportowej i lekkoatletyki poprzez piłkę nożną i akrobatykę, aż po trampolinę i koszykówkę. To on zainicjował ideę sportu, która jest kontynuowana po dzień dzisiejszy.

Pan Paszkiewicz całe swoje życie poświęcił pracy z dziećmi i młodzieżą, z którymi miał bardzo dobry kontakt. Cechował go optymizm oraz wiara w drugiego człowieka. Zawsze  pełen wigoru, radości i uśmiechu, dodawał otuchy nowym nauczycielom i trenerom.
Lubił tańczyć i wspaniale gotował. Jedynym jego hobby, oprócz sportu, było zbieranie znaczków i starych monet.
Był to człowiek wrażliwy, skromny oraz oddany swojej pracy. Robił to co kochał, dlatego był szanowanym i kochanym człowiekiem. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.