2019-07-24

S Dysleksja, dysgrafia, dyskalkulia, a może zaburzona integracja sensomotoryczna? Powiem również jak ważna dla rozwoju mowy jest integracja zmysłów. Poniżej podaję przykłady takich ćwiczeń. Zestaw domowych ćwiczeń jest zestawem prostych zadań do wykonywania w oznaczonej ilości w ciągu dnia i tygodnia. Dzięki zwężeniu na jednym końcu jest dopasowana do szerokości klatki piersiowej młodszego dziecka co znacząco ułatwia wykonywanie integracja sensoryczna Warszawa Ursynów w pozycji leżącej na brzuchu. Podczas ćwiczeń hamujemy lub ograniczamy niepożądane bodźce, a tam gdzie stwierdzimy podwrażliwość systemu sensorycznego, dostarczamy silniejszych bodźców. Bardzo fajna sensoryczna zabawa, ścieżka z rękawiczek wypełnionych ziarnami, wspaniale rozwija zmysł dotyku. Dlatego też, jeśli podczas diagnozy stwierdzimy nadwrażliwość dziecka na dotyk, stymulacja sensoryczna będzie nakierowana na ten właśnie zmysł. Czym właściewie jest integracja sensoryczna? Dlatego podczas zajęć terapeuta daje mu możliwość wyboru ćwiczeń i zabaw oraz dąży do tego, by samo inicjowało rożnego rodzaju aktywności. Platforma pozwala na realizację ćwiczeń we wszystkich pozycjach - od leżenia na plecach do pozycji stojącej włącznie. Integracja sensoryczna to właściwy sposób, w jaki mózg odbiera i analizuje bodźce, które docierają do naszego ciała. Powinien być przedstawiony również program terapii, zalecenia do domu i instruktaż ćwiczeń domowych. Bywa jednak, że odbiór informacji za pomocą zmysłów, a także niewłaściwa integracja są błędne. Większość ćwiczeń z zakresu SI możecie zrobić sami, wykorzystując to co macie w domu lub na placu zabaw. Zaprezentuję kilka ćwiczeń sensorycznych, które możecie wykorzystać w domu. Dotykowa informacja sensoryczna jest niezbędna, aby osiągnąć aktywność mięśniową/ruchową. Inaczej mówiąc, terapeuta tworzy zestaw ćwiczeń i zabaw, które należy podjąć z dzieckiem oraz opisuje ich częstotliwość i intensywność. Integracja sensoryczna to coś co działa automatycznie i wcale się nad tym nie zastanawiamy, ale bywa, że ten proces nie działa właściwie, a to ma wpływ na zachowania dzieci (i nie tylko dzieci). I właśnie to jest integracja sensoryczna, sposób, w jaki mózg analizuje i interpretuje bodźce. Jeśli chcemy być efektywni, jeśli chcemy, żeby skuteczną była prowadzona przez nas integracja sensoryczna, ćwiczenia i zabawy muszą być jej podstawą. Stosowana jest podczas szerokiej gamy ćwiczeń z jakimi mamy do czynienia podczas zajęć terapii integracji sensorycznej. Mówiąc krócej integracja sensoryczna to sposób, w jaki nadajemy sens i łączymy w całość informacje, których dostarczają nam zmysły.